savoyaieugen
savoyaieugen
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Bercsényi László francia marshall
 
gránátos XVIII-XIX. század
 
dragonyos
 
Linkek
 
novitas
novitas : A spanyol terciók

A spanyol terciók

jómagam  2008.10.11. 21:16

A spanyol terciók a 16. század legerősebb hadseregének gerincét alkották. Ezek felépítéséről lesz most szó.

Bevezetés

Aragóniai Ferdinánd és Kasztíliai Izabella házasságkötésével megindult az egységes Spanyolországgá válás folyamata a hispániai félszigeten. Ez az egységes állam immáron könnyebben szálhatott szembe a muzulmán mórokkal. 1492-ben a spanyol csapatok bevették Granadát, megszűntetve ezzel a mórok uralmát a félszigeten.[1] A hosszú harcok alatt kialakult egy spanyol hadsereg, mely némi változtatással a 16. században a hadszínterek „királyává” vált.

Mielőtt részletese taglalnánk a spanyol hadsereg felépítését, nézzük meg mikét kerekedett felül a gyalogság a lovasságon, a hadszíntereken. A svájci gyalogság a 14. századtól kezdve kezdte visszaszerezni a gyalogság tekintélyét a lovassággal szemben. A pikákkal felszerelt svájciak helyébe a 15. század végére felzárkóztak a német landsknechtek, akik immáron kézi tűzfegyverekkel voltak felszerelve. A technika fejlődése is a gyalogság előtérbe kerülését segítette elő.[2]

A spanyol katonaság a mórok elleni háború idején főleg gyalogosan harcoltak, remekül alkalmazkodva a helyzethez és az ellenfélhez. A gyalogos szolgálatot teljesítő fiatal spanyol nemest hidalgónak nevezzük, a következő fejezetben még visszatérünk rájuk.[3] Spanyolországban a nemesség már nem „ódzkodott” gyalogosan harcolni.

A 15. század végén lépett fel a tehetséges Gonzalo de Cordoba, aki itáliai hadjárata alatt modernizálta a spanyol hadsereget.[4] A „Nagy Kapitány” átvéve Machiavelli elgondolásait, átültetve azokat a gyakorlatba. Kihasználva a technika fejlődését megnövelte a tűzfegyverek számát, ugyanakkor minden spanyol gyalogos övén ott lógott az elmaradhatatlan kard is. A pikás svájciakkal szemben, így tetemes előnyhöz jutott. A svájci és a spanyol sereg összehasonlításakor eszünkbe jut a makedón-római párhuzam, hiszen ott is lándzsások álltak szemben a hajítódárdával illetve kardal harcoló harcosokkal. A spanyol hadseregben a 16. század elejére kialakult egy új taktikai egység, mely hosszú ideig meghatározó tényezője volt a csatatereknek, ez a tercio.

1.1.          A toborzás

Mielőtt közelebbről megismerkednénk a gyalogság típusaival és a tercio szerkezetével, vizsgáljuk meg miként zajlott a toborzása spanyol hadseregben.

Először is a kormányzat szerződést köt a toborzótisztel, aki bejárva a vidéket összegyűjti a katonákat.[5] Ezt a toborzási módszer még a 18. század elején is megtalálható, például a Habsburg birodalomban.

De kik léptek be a hadseregbe?

A hosszú háború után sokan hazatértek otthonaikba, ám mivel nem tudták maguk és családjuk számára biztosítani a megfelelő élétfeltételeket, ismét katonának álltak. Emellett szívesen vállaltak katonai szolgálatot a nemesi családok másod-, harmad szülött ifjai is, mivel nekik nem jutott föld az atyai birtokokból.[6] Ezeknek a fiataloknak két választása maradt: katonai vagy egyházi pálya. Az előbbit jobban preferálták. Rajtuk kívül megtalálhatjuk a társadalom aljanépét, bűnözőket és gyilkosokat, akik a törvény elől menekültek a hadsereg kötelékeibe. Akadtak olyan emberek is, akik pusztán becsvágyból vállaltak katonai szolgálatot.

Az idők folyamán kialakultak a jól bevett toborzási területek, ezek közé tartozott Baszkföld, a szárd területek, Galícia, Kasztília, a kontinens belsejében pedig Tirol, Bajorország és Magyarország.

Ha a kapitánynak sikerült felállítania a terciót, mustrán kellett számot adnia a létszámról. Az ellenőrzést három ember végezte, a contador, a veedor és a pagador, ők állapították meg a kifizetendő zsold összegét, melyet később bevezettek a tercio zsoldkönyvébe.

A terciót általában általában toborzási területéről nevezték el.[7]

A mustra után a katonákat kemény kiképzés alá vetették, hogy bármilyen körülmények között boldogulni tudjon a hadszíntereken. A spanyolok kezdetben svájci kiképzőtiszteket alkalmaztak, később azonban már saját embereikre bízták a katonák felkészítését.[8]

1.2. A tercio katonái    

 A spanyol katonaság legnagyobb előnye az volt, hogy remekül ötvözte a különböző fegyvert használó katonákat.[9]

Kezdetben a pikával felszerelt harcosok voltak fölényben. Ők svájci mintára harcoltak, ugyanakkor lándzsájuk rövidebb volt, hogy könnyebben manőverezhessenek. A pikásokat két részre osztották, a mellvértben küzdő duplazsoldosokra és a páncélzatot nem viselő pikásokra. Mindkettő fején moriont viselt, mely kiváló védelmet nyújtott a szúrással és a vágással szemben is. Fegyverzetüket a hosszú, szúrásra alkalmas rapier vagy egy rövidebb vágókard egészítette ki.[10] Ha lovasság támadt rájuk, pikájukat 45°szögben tartva a lovak szügyét célozták meg. Amennyiben gyalogsággal kerültek szembe vállmagasságba emelték a pikát.

Egy rövid ideig az egyszerű szálfegyveresek is a tercio részei voltak, ám az idő múlásával a tűzfegyveres gyalogság átvette a helyüket.

A kézi tűzfegyverek első generációjához tartozott az arkabúz. Ez a fegyver valójában egy 1,06 méter hosszú 5-10 kilós szakálas puska volt. Bár a töltési folyamat igen nehézkes volt, a tanulékony spanyol gyalog hamar elsajátította a mozdulatsort. Az arkabúz lőtávolsága 100-200 méter között mozgott, ám találati pontossága igen gyenge volt. Ugyanakkor kiválóan lehetett alkalmazni a tömör svájci négyszögekkel és a lovassági rohamokkal szemben.[11] A lövész vállán lógott a tölténytartó és az elmaradhatatlan kard. [12]

A16. század elején fejlesztetté ki a kovaköves muskétát. Ez a fegyver ugyan hosszabb és nehezebb volt, mint az arkabúz, de jobban lehetett vele célozni. Lövéskor egy villára kellett támasztani, majd a gyors újratöltés után ismét lehetett tüzelni vele. A muskétás morion helyett immáron széles karimájú kalapot viselt, oldalán tölténytartó és kard. Ez utóbbi nélkülözhetetlen maradt a lövészek számára a szurony feltalálásáig.

Bár az egyenruhát csak 1660-ban vezették be a spanyol hadseregben, minden katona ruháján látható volt a tercio jelvénye, a burgundi kereszt.[13]

1.3.          A tercio szerkezeti felépítése

A tercio keretszáma kezdetben 3000 fő volt. Arányait tekintve 1500 pikás, 1000 szálfegyveres és 500 arkabúzos tartozott bele. A szálfegyvereseket, mint már említettem újabb lövészekkelv cserélték fel. A pikások száma az idők folyamán szintén csökken és a 18. század elején már egyet sem találhatunk a hadseregekben. A tercio létszáma soha nem érte el azonban a 3000 főt, sőt a 17. század második felére az ezret is alig haladja meg, de erről majd később.

A tercio alapfelállása a következőképpen vázolható: középen szabályos négyszög alakzatban álltak fel a pikások, a négyszög csúcsain, bástyaszerűen arkabúzosok sorakoztak fel. További arkabúzos egységek fedezték a pikások oldalát, míg a muskétások az elülső két „bástya” között foglaltak állást. Ezt a formációt cuado de Terreno-nak nevezzük.[14]

Mielőtt tovább mennénk, meg kell emlékeznem az arcvonal előtt elhelyezkedő lövészekről. Az ő feladatuk az volt, hogy sortüzükkel megbontsák az ellenséges hadsorokat, védelmüket félpikás (sponton) egységek biztosították. Megállapíthatjuk tehát, hogy feladatuk megegyezik a római velitesek tevékenységével.

A tercio könnyedén alkalmazkodott a terep adta viszonyokhoz. Ha szűk területen kellett harcolnia, vagy az ellenség mély oszlopokban állt fel ők is szűkítették soraikat. Ilyen esetben az arcvonal 25 főre (23,4m) csökken, ugyanakkor a sorok száma 25-re nő (54m). Ezt a formációt El gente-nek nevezzük. Ha viszont a bekerítést elkerülendő széthúzzák az arcvonalat, 45 fő kerül egy sorba és 16 egy oszlopba. Ennek neve: El Prologado de Gran Frente.[15]

Külön meg kell emlékeznünk a tercio menetoszlopáról. Legelöl halad a könnyűlovas járőr, aki felderíti a terepet. Őt követi a tercio első arkabúzos százada, ezt követően muskétás és arkabúzos egységek következnek. Ezt követve jön a pikások fele, a zászlók, majd a pikások másik fele. Mögöttük arkabúzos egységek következnek a málhával a hátukban. A sort a tercio második arkabúzos század zárja. A menetoszlop szárnyait további könnyűlovas egységek fedezik.[16]

A 17. században a tercionak alkalmazkodnia kellett az ellenséges seregek újításaihoz. Növelik a puskások számát a tercio létszámát, viszont csökkentik. A tisztek létszáma, azonban változatlan maradt, növelve ezzel az egység irányíthatóságát. 1635 után egy tercio 153 tisztből és 1057 legényből állt.

Megváltozott az egységek felállása is. A zömében muskétás lövészek immáron a pikások oldalán helyezkednek el. Az alakzat mélysége helyett az arcvonal szélességére teszik a hangsúly, növelve ezzel a tüzérség hatékonyságát. Ismételten újabb formációkat találnak ki, ugyanakkor felhasználják riválisaik ( például a hollandok) újításait is.

Most térjünk át egy kisebb szerkezeti egységre, a századra. Kezdetben a tercio 10 egyenként 300 fős századból állt (8 pikás, 2 arkabúzos). Az idő múlásával változtattak ezen, ezután immáron 12 századból tevődött össze a tercio, de egy században már csak 250 fő szolgált. Mostanra már kiderülhetett, hogy voltak külön pikás és arkabúzos századok. Nézzük meg milyen összetételűek voltak ezek:[17]

 

Arkabúzos század

Pikás század

1535 (300 fő)

11 tiszt

11 tiszt

 

35 pikás

135 duplazsoldos

 

239 arkabúzos

44 pikás

 

15 muskétás

90 arkabúzos

 

 

20 muskétás

1567 (250 fő)

11 tiszt

11 tiszt

 

224 arkabúzos

111 duplazsoldos

 

15 muskétás

108 pikás

 

 

20 muskétás

 

Mint ahogy a táblázatból is kitűnik a spanyolok még a századok szintjén is ötvözik a különböző fegyverrel harcoló katonákat.

A 17. században a századokat is átszervezték. Egy tercio immáron 15, 200 főből álló századból tevődött össze. 1633-ban vezették be a spanyol hadseregben az ezredszintű kötelékeket.[18] A századokat escuadrákra tagolták, mely maximum 25 főből állt, élén a caboval. Egy 250 fős században tehát, 10, míg a 300 fős század esetén 12 cabo szolgált. Mindezek mellett léteztek nem hivatalos alegységek, melyek a katonák közti morál javítását szolgálták.

1.4.          Tisztikar       

A tercio nem csupán taktikai, hanem adminisztratív egység is volt egyben. Az egységek szerkezete és tisztikara messze fölülmúlta a kor többi hadseregének szervezeti felépítését.

A tercio élén az egység parancsnoka, a Maiestro de Campo volt. 8 fős testőrsége segítette teendői ellátásában. Mindemellett, ő volt a tercio első századának parancsnoka. A rómaiaknál ez hasonlóan működött, ott a rangidős centuriót primi pilusnak nevezték.

Helyettese az El Sargento major volt a tercio taktikai szakértője. Ő határozta meg a vonulási útvonalakat, stratégiai hadmozdulatokat. Feladatköre tehát a mai vezérkari főnökéhez hasonlított. Mindemellett ő irányította a tercio második századát.

A pénzügyeket a fiscal militare intézte, aki amolyan hadi questor volt. Az ő feladata volt a zsold kiosztása, az élelem megvásárlása és a szálláshely biztosítása. Munkáját 3 fő segítette.

A tercio belső rendjéért a barrachel de campona felelt. Az ő feladatát leginkább a katonai rendészetéhez hasonlíthatnám ( USA: Military Police). A munkakörében 6 fő segítette.

A tercio lelki életéért a chief chaplan felelt. Mint tudjuk a spanyolok igen vallásosak voltak és, így teljesen természetes volt számukra, hogy papok is voltak a hadseregben. A lelki felkészítés legalább olyan fontos volt a kor katonái számára, mint a fizikai. A főkáplánt két segédkáplán segítette.

Őt követte a furiel major, aki az adminisztrációs ügyeket intézte.

Az orvosi tisztet a cirujano major látta el. Feladata nem szorul magyarázatra. Munkájában több felcser segédkezett.

Utoljára hagytam a tambor majort, a dobosok parancsnokát. A zenére és ütemre való vonulás és támadás jól bevett szokássá vált az évszázadok során, így nem csoda, hogy a spanyolok is előszeretettel alkalmazták.[19]

1.5.          lovasság

Bár a spanyol hadseregben ez a fegyvernem alárendelt szerepelt játszott, mégsem haladhatunk el mellette szó nélkül. A spanyolok ezen belül is a nehézlovasság terén álltak rosszul. A hosszú mór háború során inkább fürge könnyűlovasságra volt szükségük. Ez azonban a későbbi csatákban megbosszulta magát, például Ravenna esetében.[20]

A spanyol nehézlovasság a 16. század elején mindössze 24 századból állt. Egy századba 37 nehézlovas egy zászlós és két kovács tartozott. A nehézlovasok teljes páncélzatban kardal és lándzsával harcoltak.

A könnyűlovasok (jinates) közt megkülönböztethetünk kardal harcoló reitereket, lándzsás gelandeseket, és arkabúzos lovasságot. Ez utóbbiakat a dragonyosok elődeinek tekinthetjük. [21]

II. Fülöp korában négy típust különböztethetünk meg a lovasság egységeinél: nehézlovasok, celadasok ( könnyűlovasság), herruelasok és arkabúzosok.

Mint már említettem a spanyolok közt nem voltak igazán jó lovasok főleg zsoldosokat alkalmaztak ebben a fegyvernemben.

1.6.Tüzérség    

A 15. század felére az ágyúk is sokat fejlődtek. Immáron bronzból öntötték és így sokkal használhatóbb lett. Kerekes talpra szerelve könnyebben lehetett mozgatni őket.[22] Ezzel persze megszűntek az ormótlan lövegek, melyeknek inkább csak pszichikai hatásuk volt. Az ágyúöntésben a franciák jártak az élen ők már egybeépítették a csövet és a „golyó tárat.” Az ágyúk kaliberét az uralkodók ugyan megpróbálták szabályozni, de próbálkozásaik csak a 17. század végére hoztak eredményt. Ezekről részletesebb információ a magadott Internet címen található.[23] A 1570-ben egy jó spanyol üteg 6 nehézágyúból, 2 csatakígyóból, 4 fél csatakígyóból, 12 harmad csatakígyóból és falconetből állt.

1.6.          Szövetségesek

A spanyol hadsereg nagy részét a spanyolok mellett idegen zsoldosok alkották. A legértékesebb katonák persze a hispánok voltak. Az egyik legmegbízhatóbb szövetségesek az itáliaiak voltak, nekik a vérükben volt a katonáskodás, hiszen a sok kis államra tagozódó Appennini-félszigeten állandó háborúkban edződhettek. Ők a spanyolokhoz hasonlóan tercio formációban szolgáltak. A spanyolok előszeretettel alkalmaztak íreket is, akik szintén tercióba szerveződtek. A vallonok 1602-ig ezredszintű kötelékben harcoltak, majd az egységesítés után ők is tercio formációt vettek fel. Ezek a terciok 12 egyenként 200 fős századokból álltak. A századokon belül a fegyvertípusok arány a következőképpen alakult: 6% tiszt, 49% arkabúzos, 25% muskétás, 20% pikás.[24]



[1] Rázsó, 1987, 239.o.

[2] Keegan, 2002, 328.o.

[3] Keegan, 2002,328.o.

[4] Livesley, 1992, 44.o.

[5] Lynch, 1991, 109.o.

[6] Lynch, 1991, 109.o.

[7] Lynch, 1991, 108.o.

[8] Rázsó, 1987, 245.o.

[10] Lynch, 1991,

[11] Livesley, 1992, 47.o.

[20] Weiszhár, 2002,189.o.

[22] Rázsó, 1987, 247.o.

 
idő van!!!
 
Marlborough hercege
 
Számláló
Indulás: 2005-01-21
 
II. Nagy Frigyes
 
Pálffy János
 
huszár
 
Helmuth von Moltke
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak